Олеський замок знаходиться у селищі Олеско Львівської області. Це один із найдавніших в Україні замків часів Київської Русі, який височить на пагорбі серед затоки річки Ліберція.
Точна дата побудови фортеці до нас не дійшла. Перші ж історичні письмові згадки про неї належать до 1327 року. Історики припускають, що замок, як оборонна споруда, був збудований одним із правнуків Данила Галицького (Львом чи Андрієм).
В усі наступні століття за Олеський замок постійно точилася боротьба. У період розколу Галицько-Волинського князівства фортеця опинився у полі інтересів двох держав — Польщі та Литви. 1340 року замок перейшов до великого князя литовського Любарта. А вже через чверть століття його відвоював польський король Казимир Великий.
Неодноразово замок піддавався татарським набігам, після яких відбудовувався завдяки місцевим жителям.
У XVI столітті завдяки воєводі Івану Даниловичу з оборонної споруди фортеця переобладнали в ренесансний палац. А за правління короля Речі Посполитої Яна ІІІ Собеського (який, до речі, народився саме в цьому замку 1629 року) замок отримав статус королівської резиденції.
У наступні часи замок переходив від власника до власника, зазнав руйнівного землетрусу 1838 року, війни, пожеж, а також варварських пошуків скарбу. Тривалий час будівля знаходилася в занедбаному стані: свого часу тут була і сільськогосподарська школа для жінок, і військові склади.
Активне відновлення Олеського замку розпочалося з 1970-х років. Навколо нього відтворено парк (який був розбитий ще XVII столітті) з водоймищами і сучасними скульптурними композиціями. На самій території замку знаходиться музей, експозиція якого — це зібрання унікальних творів мистецтва XIII-XIX століть..
Цікаві факти:
— Протягом значного періоду часу територія Олеського замку була знімальним майданчиком для кіностудій України, Білорусії та Польщі.