Scroll Top

ЗАМОК ТРЬОХ КНЯЗІВ

Луцький замок — один із найбільш збережених замків в Україні — є найстарішою спорудою Луцька. В даний час він має три назви: Луцький, Верхній та замок Любарта.

Луцький замок, Луцк, Замок, Україна.

Перша згадка про Луческу як про укріплене місто з’явилася в літописі 1085 року. Сам же він імовірно виник завдяки князю Володимиру у 1000 році, коли Волинь була приєднана до Київської Русі та було збудовано дерев’яне місто-фортецю над річкою Стир.

Луцький замок, Луцк, Замок, Україна.

В 1320 Волинь захопило Литовське князівство, а вже до середини XIV століття князь Любарт починає будівництво в Луцьку нового кам’яного Верхнього замку. При його владі були збудовані такі частини комплексу, як В’їзна вежа, Окольний або Нижній замок, а також Стирова вежа.

Наприкінці XIV століття князь Вітовт, що прийшов до влади, зробив Луцьк південною столицею Литовського князівства і продовжив реконструкцію комплексу: були перебудовані стіни замку і з’явилася башта Владича. Після смерті Вітовта княжити став його брат Свидригайло, за якого і було завершено перебудову. Тому Луцький замок називають фортецею трьох князів — Любарта, Вітовта та Свидригайла.

Луцький замок, Луцк, Замок, Україна.

До XVII століття замок поступово втрачає оборонну функцію. Тут розміщуються резиденція єпископа, суди, канцелярія, архів та інші господарські споруди. У 1863 році його планували і зовсім розібрати на будівельний матеріал, чому завадила київська комісія, яка дала поштовх розвитку замку як історичного об’єкта.

І ось 1985 року було створено історико-культурний заповідник «Старий Луцьк», до складу якого увійшла територія замку та найстаріші будови міста.

Луцький замок, Луцк, Замок, Україна.

Цікаві факти:
— Під час реконструкції фортеці під нею знайшли підвалини собору Іоанна Богослова — першого православного храму Луцька. Вважається, що саме тут було поховано князя Любарта.
— 1429 року у княжому палаці проходив з’їзд європейських монархів, мета якого — вирішити політичні, економічні та релігійні питання тодішньої Європи.
— На фасаді в’їзної вежі над сучасним отвором видно замуровані арки. Саме в цьому місці раніше був вхід та в’їзд у замок.
— Замок Любарта отримав перше місце у Всеукраїнському конкурсі «Сім чудес України» у номінації «Замки».
— В’їзна вежа Луцького замку зображена на 200-гривневій українській купюрі.

Related Posts

Leave a comment